FAQ

You are here: Home / FAQ

Často kladené otázky – FAQ

  • Čo sa stane, ak žuvačku prehltnem?
  • Prospieva xylitolová žuvačka zdraviu?
  • Sú xylitolové žuvačky náhradou každodenného čistenia zubov?
  • Ako dlho vydržia účinky xylitolovej žuvačky? Ako dlho ju mám žuť?
  • Akým spôsobom xylitol pomáha v ochrane pred zubným kazom?
  • Som diabetik, môžem žuť xylitolovú žuvačku?

Čo sa stane, ak žuvačku prehltnem?

Žuvačky či už xylitolové alebo iné nie je vhodné prehĺtať. Ak sa tak už stane nedopatrením, netreba sa obávať, pretože prejde spoločne s ostantým jedlom tráviacim traktom a prirodzene sa vylúči.

Prospieva xylitolová žuvačka zdraviu?

Žutím xylitolových žuvačiek svojmu telu značne pomáhate, nakoľko aj keď je xylitol sladký ako cukor, obsahuje približne o 40% menej kalórií a o 75% menej sacharidov. Spomaľuje aj množenie baktérií v ústnej dutine.

Sú xylitolové žuvačky náhradou každodenného čistenia zubov?

O svoje zuby sa treba starať zodpovedne. Zdravá ústna dutina je aj dôkazom Vášho životného štýlu. Preto si treba zuby čistiť denne a navštevovať zubára a xylitovloé žuvačky majú slúžiť ako dopomoc pre zachovanie krásneho a zdravého úsmevu.

Ako dlho vydržia účinky xylitolovej žuvačky? Ako dlho ju mám žuť?

Podľa štúdii xylitol chráni zuby dlhodobo. Jednak likviduje baktérie v ústach tým, že sa najedia “hladného cukru” a následne zomrú, jednak chránia zubnú sklovinu pred účinkami kyseliny fosforečnej z potravy. Žutím xylitolových žuvačiek sa značne znižuje počet nových zubných kazov, súčasne sa môže zastaviť aj šírenie ba aj zlepšiť stav existujúcich kazov.

Akým spôsobom xylitol pomáha v ochrane pred zubným kazom?

Po prijatí potravy sa zvyšuje v ústnej dutine pH. To spôsobuje množenie baktérií v ústnej dutine, ktoré sú zodpovedné za vznik zubného kazu. Ak žujem žuvačku s obsahom xylitolu, baktérie sa snažia stráviť aj tento cukor, avšak keďže sa z neho nemôžu nasýtiť, zahynú. Preto aj kyseliny vznikajúce pri metabolickom procese, sa práve žutím xylitolových žuvačiek eliminujú až o 90%.

Som diabetik, môžem žuť xylitolovú žuvačku?

Ak sa naše telo snaží spracovať xylitol, nepotrebuje k tomu inzulín. Preto xylitol vykazuje menej výraznú glykemickú reakciu. Xylitol je v niektorých krajinách veľmi rozšíreným diabetickým sladidlom. Ak ste cukrovkár, je vhodné sa poradiť s lekárom alebo nutričným terapeutom.